صفحه اول    تماس    ارسال خبر    پیوندها  
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 - 09:52   
  تازه ترین اخبار:  
   پربیننده ترین مطالب  
  افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی آغاز شد
  نوسان ۱۱تا ۷۰ درصدی قیمت مسکن
  دولت ارز 4200 تومانی هم به ما بدهد، قیمت را پایین نمی آوریم!
  ورود شرکت‌ های بزرگ اقتصادی اروپا به ایران غیرممکن است
  دلار تک نرخی گران شد؛ ۴ هزار و ۲۰۵ تومان
  توضیح بانک مرکزی از بسته شدن حساب بانکی ایرانیان در گرجستان
  ضرر هزار میلیاردی سایپا در سال 96 + نمودار
  این همه گرانی و کاهش تورم به رقم کم‎سابقه ۸ درصد؟
  شکایت سیف از نمایندگان مجلس
  توقف ساخت پروژه مهر ماندگار پل خلیج فارس پس از 8 سال / رقابت قرارگاه خاتم و چینی‌ها برای ساخت این پروژه
  آغاز فروش ویژه محصولات ایران خودرو در خرداد + جزئیات
  سازمان امور مالیاتی مدیر دوتابعیتی ندارد
 
   آخرین مطالب  
  ورود شرکت‌ های بزرگ اقتصادی اروپا به ایران غیرممکن است
  دولت ارز 4200 تومانی هم به ما بدهد، قیمت را پایین نمی آوریم!
  مالیات خودروهای وارداتی گران می‌شود + جزئیات
  این همه گرانی و کاهش تورم به رقم کم‎سابقه ۸ درصد؟
  ضرر هزار میلیاردی سایپا در سال 96 + نمودار
  قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران شد
  آغاز فروش ویژه محصولات ایران خودرو در خرداد + جزئیات
  تحقق مبارزه با فساد تنها از طریق واگذاری امور به بخش خصوصی
  چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد
  سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت علوم منصوب شد
  بانک سینا ۱۰ هزار میلیارد برای اشتغال مصوب کرد
  جدیدترین نسخه پات به بازار آمد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 82810صفحه نخست » سایر حوزه هادوشنبه، 24 اردیبهشت 1397 - 20:15
300 هزار مودی جدید مالیاتی شناسایی شدند
شفافیت مالیاتی با طرح جامع در حال تحقق است
اخبار اکو ویژن - کل هزینه های اجرای طرح مالیاتی طی ۱۵ سال گذشته از محل برخی درآمدهای جدید مالیاتی شناسایی شده طی یک سال گذشته، پوشش داده شد.
  

به گزارش اخبار اکو ویژن - روز دوشنبه 24 اردیبهشت ماه 1397 سازمان امور مالیاتی کشور میزبان گروهی از خبرنگاران جهت بازدید از نمایشگاه دستاورد های طرح جامع مالیاتی بود. در این بازدید قابلیت‌های عملیاتی و فنی بخش های اصلی طرح شامل سامانه نرم‌افزاری یکپارچه مالیاتی، پورتال اینترنتی خدمات الکترونیکی مودیان مالیاتی و داشبورد گزارشات مدیریتی سامانه یکپارچه مالیاتی برای تیم خبری شرح داده شد. گزارش زیر شرح کوتاهی از این بازدید است:

- طرح جامع مالیاتی از طرح های مهم و ملی کشور است وبی شک به عنوان موتور محرک نظام نوین مالیاتی محسوب می شود. افق چشم انداز طرح جامع مالیاتی باتوجه به مشکلات موجود سیستم مالیاتی کشور بر سه فرآیند شناسایی و ردگیری جریان اطلاعات فعالان اقتصادی کشور، پردازش اطلاعات و تشخیص مالیات و در نهایت وصول مالیات حقه، متمرکز شده است.
البته تحقق درست و اصولی سه فرآیند مذکور، مستلزم سازماندهی و اجرای سایر فرآیندهای پشتیبانی مرتبط با آن است. براساس چشم انداز وضع مطلوب که برگرفته از تجربه سیستمهای مالیاتی موفق در سایر کشورها است، شرط دستیابی به وضعیت مطلوب که در آن ضمن کاهش هزینه های وصول مالیات، افزایش رضایت مشتری، کاهش فرار مالیاتی، افزایش درآمدهای مالیاتی و .. امکان تامین اهداف سیستم مالیاتی محقق خواهد شد. اما برای رسیدن به یک سیستم مالیاتی که بتواند ضمن وصول تمام درآمدهای مالیاتی دولت، رضایت تمام صاحبان منافع سازمان را تامین کند مستلزم داشتن یک رویکرد سیستمی در برخورد با مسائل و مشکلات مالیاتی است. در صورت اجرایی شدن این طرح می توان به بهبود روش های دریافت مالیات، رشد درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی امیدوار شد. با اجرای طرح جامع مالیاتی ، مودیان شاهد گونه ای جدیدی از خدمات مالیاتی به صورت الکترونیک وآنلاین خواهند بود. مکانیزه کردن اطلاعات مودیان یکی از اقدامات به منظور استقرار نرم افزار یکپارچه مالیاتی است. دریافت اظهار نامه ، ارسال صورت معاملات فصلی، دسترسی مودیان به پرونده مالیاتی خود، برخورداری از امضای دیجیتال وتامین اطلاعات مورد نیاز درفرایند الکترونیکی کردن نظام مالیاتی انجام می شودو با توجه به موارد یاد شده بیش از پیش اهمیت اجرای طرح جامع مالیاتی ومزایای بی شمار آن آشکار می شود در این راستا سازمان امور مالیاتی کشور معتقد است که اجرای این طرح تاثیر به سزایی بر اقتصاد کشور دارد وپیاده سازی موفق این طرح نه تنها پشتیبانی سازمان و وزارتخانه ، بلکه حمایت دولت وکل نظام را می طلبد و به منظور تامین هزینه های جاری دولت از طریق درآمدهای مالیاتی، گزینه ای به غیر از اجرای کامل و یکپارچه طرح جامع مالیاتی وجود ندارد.
نکته این که با الکترونیکی شدن تمام خدمات مالیاتی ضمن صرفه‌جویی در هزینه و وقت مودیان و همکاران مالیاتی، دیگر نیازی به حضور فیزیکی مودیان برای دسترسی به اطلاعات و انجام امورشان نخواهد بود و این امر درنهایت موجب رضایتمندی آنان خواهد شد و همچنین کاغذ از تمامی فرآیندهای حذف می شود

اکنون فرآیند ثبت نام و ارائه اظهارنامه مودیان به صورت 100 درصد الکترونیکی و بالغ بر 99 درصد اظهارنامه‌ها نیز به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود؛ همچنین اکنون قابلیت حذف کاغذ را از سیستم اداری داریم و این کار به زودی انجام خواهد شد که در صورت عملیاتی شدن، تحول بزرگی در نظام مالیاتی رخ خواهد داد.
طرح جامع مالیاتی 32 پروژه دارد که همگی اجرایی شده و مهم ترین و اصلی ترین پروژه این طرح نرم افزار یکپارچه مالیاتی است که این نرم افزار نهایی شده و در ادارات مالیاتی در حال اجراست.
از جمله دستاوردهای تحقق یافته طرح جامع مالیاتی می توان راهنمای استفاده از سامانه مالیات بر مشاغل خودرو ،راهنمای سامانه ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی، راهنمای سامانه دریافت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی، راهنمای سامانه دریافت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، سامانه دریافت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک ، راهنمای سامانه پرداخت الکترونیک مالیات، راهنمای استفاده از سامانه خلاصه پرونده مالیاتی مودیان و راهنمای ارسال الکترونیکی صورت معاملات مودیان مالیاتی را نام برد.
گفته می شود که 20 در صد مودیان 80 درصد منابع مالیاتی را تشکیل می دهند و 60 درصد نیروهای سازمان صرف 80 درصد مودیانی می شود که مالیات نمی پردازند.
البته طرح جامع مالیاتی مخالفان خود را نیز دارد، که آنها را می توان به دو گروه تقسیم کرد: دسته اول از مزایای این طرح غافل هستند و دسته دوم با قصد و غرض از آن جلوگیری می کنند؛ چرا که گفته می شود به اصطلاح دانه درشت بوده و نگران شفاف شدن اطلاعات مالیاتی خود هستند. این در شرایطی است که همه فعالان اقتصادی باید از اتاق های تاریک خارج شوند.
با اجرای طرح جامع مالیاتی فرآیند ثبت نام و ارائه اظهارنامه مودیان به صورت 100 درصد الکترونیکی و بالغ بر 99 درصد اظهارنامه‌ها نیز به صورت الکترونیکی دریافت می‌شود؛ همچنین اکنون قابلیت حذف کاغذ را از سیستم اداری نیز برنامه ریزی شده که در صورت عملیاتی شدن، تحول بزرگی در نظام مالیاتی رخ خواهد داد.
در بازدید خبرنگاران از نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی غلامرضا قبله ای، مدیر روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور تصریح داشت که به کمک سامانه های این طرح، آن دسته از افرادی که فرارهای مالیاتی داشته اند را شناسایی و مالیات آنها را دریافت کرده ایم.
وی برای ارایه شاهد مثال خود به شناسایی یک خانواده اشاره کرد که سال گذشته ۳۰ هزار خودرو وارد کشور کرده بودند در حالی که از این بابت یک ریال هم مالیات پرداخت نکرده بودند اما این خانواده به کمک این سامانه شناسایی شد و علاوه بر اخذ مالیات به مراجع قضایی معرفی شدند.
قبله ای ادامه داد که ۷۷ نفر نیز شناسایی شده اند که پس از بررسی گزارش ها معادل ۹۹۰ میلیارد تومان از آنها مالیات اخذ شده است.
در طرح جامع مالیاتی تراکنش های این افراد، بررسی های وزارت اطلاعات و دستگاه های مسئول در حوزه پولشویی نیز در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت و پس از بررسی، مالیات مقرر از آنها را دریافت شد.
جالب است که بر اساس اطلاعات ارایه شده از سازمان امور مالیاتی کشور کل هزینه های اجرای طرح مالیاتی طی ۱۵ سال گذشته از محل برخی درآمدهای جدید مالیاتی شناسایی شده طی یک سال گذشته، پوشش داده شد. همچنین با اجرای این طرح 300 هزار مودی جدید شناسایی شده اند.
البته یکی از مواردی که برخی از مشمولین مالیاتی برای توجیه فرارهای خود از پرداخت مالیات عنوان می کنند مساله نبود اطلاعات از محل و میزان هزینه شدن این منابع است. به عنوان مثال برخی طلا فروشان مقاومت در مقابل پرداخت مالیات برارزش افزوده را با این استدلال توجیه می کردند . در این باره و بر اساس اطلاعات سازمان امور مالیاتی از سال 87 تا سال 96 نزدیک به 237هزار میلیارد تومان ارزش افزوده تولید شده است که از این میزان 81 هزار میلیارد تومان به شهرداری های کل کشور پرداخت شده است. همچنین از سال 94 تا پایان سال96، بیش از 12 میلیارد تومان به بخش سلامت پرداخت شده است و بخش ورزش همگانی نیز امسال تصویب شده است .
به طور کلی از محل دریافت مالیات بر ارزش افزوده 3 درصد به شهرداری ها، 1 درصد به بخش سلامت و 27 صدم درصد هم از سال جاری به بخش ورزش های همگانی اختصاص داده شده است. بخش اعظم آن نیز صرف پرداخت حقوق کارکنان دولت شده است.
اما در بخش دیگری از بازدید خبرنگاران اعلام شد که از اپلیکیشن همراه حوزه مالیاتی نیز رونمایی و به زودی در اختیار مودیان مالیاتی قرار خواهد گرفت.
همچنین مشخص شد که بر خلاف برخی شایعه ها قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء نیز مطابق قانون مالیات های خود را پرداخت کرده و آستان قدس رضوی نیز اظهار نامه های مربوطه را به سازمان امور مالیاتی کشور ارایه داده است . / اخبار پولی مالی

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
   دیگر رسانه ها  
حمله بدافزارهای جدید به آیفون و رایانه های شخصی -- ایران آنلاین
کامیون 11 نفر را له کرد -- ایران آنلاین
تحولات منطقه و یمن محور رایزنی ماکرون با ولیعهد عربستان -- ایران آنلاین
ستاره استقلال مدعی آقای گلی آسیا -- نوداد
محکی برای حضور زنان در ورزشگاه ها -- ایران آنلاین
مصطفی معین: اصلاحات که ابداغ یک شخص یا متعلق به رییس دولت اصلاحات نیست/هویت اصلاح طلبی همان اصلاح طلبی دوم خردادی است/اصلاحات بزرگ ترین مانع براندازان است /پیروزی ترامپ هزینه های زیادی را به دولت روحانی تحمیل کرد / کنار گذاشتن وزرای مایوس و ناامید از مهم ترین وظایف رییس جمهور است /رو -- ساعت 24
لوح AFC برای استقلال و پرسپولیس+ عکس -- ایران آنلاین
دعوای خیابانی جراح ایرانی مشهور و خانم بازیگر برنده اسکار + فیلم -- نوداد
چرا زمین مانند مریخ قرمز نیست؟ -- ساعت 24
بوفون: بهترین زمان را برای جدایی انتخاب کردم -- ایران آنلاین
 
   قیمت جهانی ارز  
 
   قیمت جهانی طلا  
 
   بازار طلا و ارز  
   قیمت جهانی نفت  

 
   شاخص بورس  
   قیمت روز خودرو  
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اکو ویژن 1391
info@ecovision.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار