صفحه اول    تماس    ارسال خبر    پیوندها  
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 - 09:41   
  تازه ترین اخبار:  
   پربیننده ترین مطالب  
  افزایش چراغ خاموش نرخ سود بانکی آغاز شد
  نوسان ۱۱تا ۷۰ درصدی قیمت مسکن
  دولت ارز 4200 تومانی هم به ما بدهد، قیمت را پایین نمی آوریم!
  دلار تک نرخی گران شد؛ ۴ هزار و ۲۰۵ تومان
  توضیح بانک مرکزی از بسته شدن حساب بانکی ایرانیان در گرجستان
  ورود شرکت‌ های بزرگ اقتصادی اروپا به ایران غیرممکن است
  ضرر هزار میلیاردی سایپا در سال 96 + نمودار
  این همه گرانی و کاهش تورم به رقم کم‎سابقه ۸ درصد؟
  شکایت سیف از نمایندگان مجلس
  توقف ساخت پروژه مهر ماندگار پل خلیج فارس پس از 8 سال / رقابت قرارگاه خاتم و چینی‌ها برای ساخت این پروژه
  آغاز فروش ویژه محصولات ایران خودرو در خرداد + جزئیات
  سازمان امور مالیاتی مدیر دوتابعیتی ندارد
 
   آخرین مطالب  
  ورود شرکت‌ های بزرگ اقتصادی اروپا به ایران غیرممکن است
  دولت ارز 4200 تومانی هم به ما بدهد، قیمت را پایین نمی آوریم!
  مالیات خودروهای وارداتی گران می‌شود + جزئیات
  این همه گرانی و کاهش تورم به رقم کم‎سابقه ۸ درصد؟
  ضرر هزار میلیاردی سایپا در سال 96 + نمودار
  قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران شد
  آغاز فروش ویژه محصولات ایران خودرو در خرداد + جزئیات
  تحقق مبارزه با فساد تنها از طریق واگذاری امور به بخش خصوصی
  چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد
  سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت علوم منصوب شد
  بانک سینا ۱۰ هزار میلیارد برای اشتغال مصوب کرد
  جدیدترین نسخه پات به بازار آمد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 82774صفحه نخست » سایر حوزه هایکشنبه، 23 اردیبهشت 1397 - 12:45
تحلیل روز:
دو خبر برای بازار مسکن
اخبار اکو ویژن - با فروش نفت و سرازیر شدن دلارهای آمریکایی، چیزی که سهم ما شده صنعتی ورشکسته است که دلالان در آن هر روز چاق تر شده اند.
  

- نفت، نوعی خوشبتختی است که از شانس زیاد در آن غرق شده ایم . این طلای مجانی ثروتی است برای تمام کسانی که در تشت نفت متولد شده اند، جایی که هر کسی لیاقتش را ندارد. با این حال وقتی بی حساب و کتاب کیفورش می شویم ممکن است خوش شانسی بزرگمان تبدیل به بزرگترین بدشاسی شود. همین ثروت افسانه ای اگر درست خورده نشود تبدیل به آفتی سیاه می شود که همه زندگی مان را در خود می سوزاند. ما نفت را از زمین بیرون می کشیم، آن را به کسانی که ندارند می فروشیم تا با پولش چراغ صنعت مان را روشن کنیم اما بیشتر این درآمد هنگفت را خرج چیزهای بی مورد می کنیم، یعنی چه!؟ یعنی مثلا به جای ذخیره کردنش، حقوق کارمندان خود را با این درآمد ها پرداخت می کنیم. خوب چه اتفاقی می افتد؟ برای پرداخت پول کارمندان مجبور می شویم دلار را به ریال تبدیل کنیم، و این باعث افزایش بیش از حد نقدینگی میشود. و این افزایش نقدینگی وقتی متورم شود، دولت را مجبور می کند که برای خالی کردن باد تورم، سوزن واردات کالای مصرفی را تیز کند تا بتواند با قیمت کمتر، این کالاها را تامین کند و جلوی تورم را بگیرد . اینجاست که شرکت های چینی، بازار گرسنه و تشنه ما را کشف می کنند و از درو دیوار بر سرمان فرود می آیند. برای واردات ارزان و گسترده، نه تنها باید نرخ ارز را ثابت نگه داریم بلکه مجبور می شویم ارز دولتی را تا دلار آخر از خزانه بیرون بکشیم و خرج کنیم . واردات گسترده با ارز ارزان قیمت، منجر به ورود کالای ارزان شده و اینجاست که فیتیله تولید صنعت داخلی پایین کشیده می شود و بازار دچار رکود می گردد. واردات کالاهای مصرفی ارزان قیمت نه تنها تورم را کاهش نمی دهد بلکه اقتصاد را به دو شقه قابل تجارت و غیر قابل تجارت تبدیل می کند. قیمت کالاهای مصرفی با واردات کالاهای ارزان، پایین نگه داشته می شود اما تورم به کالاهای غیر قابل تجارت و مبادله ناپذیر مثل زمین و مسکن منتقل می شود. انگیزه تولید و فعالیت های مولد کاهش یافته و سرمایه ها به سمت سفته بازی حرکت می کند. در این شرایط تولید از دست رفته و تورم در کشور نهادینه می شود و به هر شکلی که درآمد نفتی کاهش یابد، خواه با کاهش فروش یا با کاهش قیمت نفت، دلار مثل یک فنر فشرده شده رها می شود و قیمتش افزایش می یابد و تورم را بیش از حد افزایش می دهد. این مسئله همچنین قیمت نسبی کالاهای وارداتی را نیز پائین می‌آورد، درحالیکه قیمت‌های صادراتی برای مصرف‌کنندگان خارجی بالا می‌رود و انتقال منابع تولیدی و تقاضای داخلی از بخش تولیدی به بخش غیر قابل تجارت را تشدید می‌کند. چرا که منابعی چون سرمایه و کار برای برآورده ساختن افزایش تقاضای داخلی به بخش تولید کالاهای غیرقابل تجارت (مبادله نشدنی) داخلی و همچنین به بخش نفتی به سوی رونق، انتقال می‌یابد. هر دوی این انتقالات میزان تولید را دربخش صادرات سنتی که اکنون دچار وقفه شده کاهش می‌دهند و منجر به فرایندی می‌گردد که در اقتصاد کشور های صنعتی، به "صنعت زدائی" مرسوم شده‌است و کل این فرایند با عنوان «تأثیر انتقال منابع» شناخته می شود. در واقع با ارزان شدن قیمت نفت، موجودی حساب ذخیره ارزی نیز به صفر خواهد رسید و آن گاه دیگر امکان تعدیل نوسان درآمدهای نفتی وجود نخواهد داشت.
کارشناسان معتقدند که نباید درآمدهای آتی خود را بر پایه قیمتهای متغیر بازارهای جهانی محاسبه کنند و همواره باید درصد قابل قبولی خطا را در پیش بینی‌های آتی قیمتها لحاظ کنند. در شرایطی که درآمدهای نفتی کشورهای صادرکننده نفت با شوک مثبت رو به رو می‌شود هزینه کردن کامل آن در یکسال در میان مدت آثار معکوسی از خود به جای می‌گذارد و در قالب بیماری هلندی به فعال سازی مکانیسمهای معیوب اقتصاد منجر می‌شود.
خبر سفید این است که در صورت بهبود شرایط اقتصادی کشور، تجارت خارجی، بهبود وضعیت پروژه های عمرانی و فعالیت های پیمانکاری و جذابیت یافتن سرمایه گذاری در بخش صنعت و خدمات، کوچ سرمایه ها از مسکن به این بازار ها صورت خواهد گرفت که سبب افزایش رکود بخش مسکن در کوتاه مدت و میان مدت مخصوصا در بخش عرضه خواهد شد.
و اما خبر خاکستری: با خارج شدن امریکا از برجام و شوک ناشی از گسترش تحریم ها و محدودیت های فراوان ایجاد شده برای کسب و کارها، بسیاری از فعالان اقتصادی از حوزه صنعت، پیمانکاری، تجارت و مانند آن را واداشت تا به سمت تعریف پروژه های ساخت و ساز، به عنوان بخشی از اقتصاد که کمتر در معرض مشکلات مستقیم ناشی از تحریم ها قرار خواهد گرفت رهسپار شوند. در نتیجه ولع ساخت و ساز بیش از نیاز مصرف کننده، فرزند نامشروعی است که از این گونه اقتصادها متولد خواهد شد. پیامد عدم آرامش سیاسی و اقتصادی و بازگشت تحریم ها، فرو ریختن رونق نسبی تولید و تجارت و افزایش جدی فعالیت های سفته بازی همراه با افزایش تقاضا و بالا رفتن بیش از حد قیمت ها در بازار مسکن است.

سخن خر این که: با فروش نفت و سرازیر شدن دلارهای آمریکایی، چیزی که سهم ما شده صنعتی ورشکسته است که دلالان در آن هر روز چاق تر شده اند. گویا قرار است یک بار دیگر چنین رخدادی را تجربه کنیم./اخبار پولی مالی

نویسنده: حامدهدائی "اقتصاددان رفتاری"

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
   دیگر رسانه ها  
استخدام مهندس محاسب و معمار مسلط به فاز دو و نظام مهندسی -- ای استخدام
استخدام کارشناسی بیهوشی جهت کار در بیمارستان کودکان -- ای استخدام
استخدام ویزیتور جهت پخش محصولات لوازم خانگی در اهواز -- ای استخدام
استخدام لیسانس برق یا مکانیک مسلط به کامپیوتر و تایپ -- ای استخدام
برگزاری محفل نورانی انس با قرآن در منطقه یکم امامت نداجا -- شبستان
استخدام منشی مسلط به کامپیوتر جهت شرکت راه سازی در اهواز -- ای استخدام
دولت در کنار شما ورزشکاران ایستاده است -- ایرنا
کنگره فروش مهمات دقیق به امارات و عربستان را بررسی می کند -- ایسنا
استخدام نیروی مسلط به اتوکد و 3dmax در تهران -- ای استخدام
ملت ایران از تهدیدات توخالی نمی هراسد -- ایرنا
 
   قیمت جهانی ارز  
 
   قیمت جهانی طلا  
 
   بازار طلا و ارز  
   قیمت جهانی نفت  

 
   شاخص بورس  
   قیمت روز خودرو  
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اکو ویژن 1391
info@ecovision.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار