اكو ويژن : وابستگي بودجه به درآمدهاي نفتي كاهش يافته است
چهارشنبه، 18 بهمن 1396 - 15:45 کد خبر:81217
اكو ويژن: رئيس جمهوري با بيان اين‌كه قدم به قدم بايد از وابستگي به درآمدهاي نفتي فاصله بگيريم، گفت: دولت اتكاي خود را به نفت كمتر كرده است. اتكاي بودجه دولت يازدهم به نفت نسبت به دولت قبل كمتر شده و در دولت دوازدهم نيز اين سياست را ادامه مي‌دهيم.

دكتر حسن روحاني، عصر ديروز (سه‌شنبه، ۱۷ بهمن‌ماه) در نشستي با اصحاب رسانه‌هاي داخلي و بين‌المللي، ضمن طرح مهم‌ترين مسائل كشور، مواضع جمهوري اسلامي ايران را ‏درباره مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي تشريح و تبيين كرد.

رئيس جمهوري در ابتداي اين نشست با تبريك ايام مبارك فجر انقلاب اسلامي به مردم ايران اسلامي گفت: ملت بزرگ ايران بعد از قرن‌ها كه در نظام استبدادي پادشاهي در رنج و تحقير بودند و ده‌ها سال كه در واقع كشور در اختيار قدرت‌هاي بيگانه بود، تصميم گرفت حاكميت ملي، عزت، استقلال، آزادي و پاك كردن كشور از انواع فسادها و بي‌عدالتي‌ها را محقق سازند.

وي، آرمان‌ها و اهداف انقلاب را هدايت‌گر مسير و راه كشور براي قرن‌هاي پيش‌رو دانست و افزود: اين مردم از اصل آزادي، استقلال، حاكميت ملي، مبارزه با استبداد و استعمار، ايستادگي در برابر متجاوزان و مبارزه با فساد دست بر نمي‌دارند.

روحاني در ادامه به لايحه بودجه سال ۹۷ كل كشور اشاره و ابراز اميدواري كرد كه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در تاييد نهايي اين لايحه، اهداف‌ را مراعات كرده باشند تا دولت بتواند به وعده‌اي كه به مردم داده‌است، عمل كند.

رئيس جمهوري به قيمت ارز اشاره كرد و گفت: مي‌خواهم مردم را به آينده مطمئن كنم، آينده ما از امروز حتي در زمينه ارزي حتما بهتر خواهد بود، به دليل اين‌كه قبلا منابع ارزي‌مان، همان درآمد نفتي يا غيرنفتي بود و امروز تاكنون ۳۰ ميليارد دلار فاينانس خارجي در اختيار ماست كه براي همه اين ارقام و حدود ۱۲ و ۱۳ ميليارد تصميم‌گيري شده و تصميم‌گيري خواهد شد، بنابراين شرايط آينده، شرايط بهتري خواهد بود.

وي با بيان اين‌كه بر اساس آمار و ارقام در سال‌هاي اخير، همواره رشد مثبت اقتصادي در كشور وجود داشته است، تصريح كرد: رشد اقتصادي ما در سال ۹۳، ۳ درصد و سال گذشته رشدمان ۲ رقمي شده است و امسال نيز رشد خوبي خواهيم داشت و به مردم قول مي‌دهم در دولت دوازدهم شاهد رشد مداوم و مستمر اقتصادي كشور و پيشرفت در همه زمينه‌ها باشيم.

روحاني ادامه داد: وقتي كار را شروع كرديم، رشد اقتصادي در سال ۹۱، منفي ۶,۸ بوده و سال گذشته رشد اقتصادي ۲ رقمي بود و اين نشان مي‌دهد كه مسير دولت، مسير درستي بوده و راه درستي را انتخاب كرديم، البته به اين معنا نيست كه همه مشكلات مردم حل شده است.

رئيس جمهوري افزود: طرح عظيمي را براي نوسازي ناوگان حمل‌ونقل آغاز كرديم، طرح‌هاي ديگري نيز در اين روزها اعلام خواهد شد كه در سال ۹۷ اجرا مي‌شوند، همه اينها به معناي اميدواري در مسائل اجتماعي و فرهنگي است.

وي به موضوع اشتغال اشاره كرد و گفت: براي ايجاد اشتغال، تبصره اصلي، تبصره ۱۸ لايحه بودجه ۹۷ بوده است، اين تبصره متاسفانه تغيير زيادي داشته است، هنوز مجلس مصوبه نهايي را به ما نداده، اما تا اينجا در كميسيون تلفيق تغييراتي كرده است.

روحاني در مورد كاهش وابستگي اقتصاد به نفت و اتكا به توريسم و اقتصاد دانش‌‌بنيان، عنوان كرد: اين حرف كاملا درست است. قدم به قدم بايد از نفت فاصله بگيريم. مقصود من از نفت، نفت خام است. هم اكنون صادرات گازوئيل داريم و كم كم بايد به صادرات بنزين برسيم. يعني بايد اتكاي بودجه‌اي‌ خود را روز به روز به نفت كمتر كنيم.

رئيس جمهوري تصريح كرد: دولت اتكاي خود را به نفت كمتر كرده است، اتكاي بودجه دولت يازدهم به نفت نسبت به دولت قبل كمتر شده و در دولت دوازدهم اين سياست را ادامه مي‌دهيم.

وي افزود: در بودجه امسال ۳۲ درصد درآمد نفتي به صندوق توسعه ملي واريز مي‌شود، ۱۴,۵ درصد نيز براي صنعت نفت برداشته مي‌شود، چيزي كه به ما مي‌رسد، نصف است، تقريبا ۵۰ درصد، اين حرف كاملا درست و منطقي است و بايد اين تلاش را انجام دهيم، همچنين مسئله اقتصاد دانش‌بنيان و شركت‌هاي دانش‌بنيان نيز بسيار اهميت دارد.